آموزش ثبت نام در سامانه نیک

جهت ثبت دامین های .ir  نیاز است که  ابتدا یک شناسه در سیستم ایرنیک (مرکز ثبت دامنه در ایران) ایجاد کرده و از این شناسه جهت ثبت دامنه های ملی خود استفاده نمایید.
جهت ثبت نام در سایت ایرنیک و دریافت شناسه ( هندلر ایرنیک ) ابتدا وارد سایت http://www.nic.ir  شوید و مطابق با تصویر زیر منو مشخصه های شناسه در بالای صفحه کلیک و زیر منوی ساختن شناسه کاربری را انتخاب نمایید.

a


در مرحله ی بعد نوع حساب کاربری و شناسه ای که تمایل به ایجاد آن را دارید انتخاب نمایید. توجه داشته باشید انواع شناسه های کاربری نیک به شرح زیر می باشد.
 • شخص حقیقی
 • شرکت، موسسه یا نهاد های غیردولتی
 • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی
 • مرکز آموزشی و پژوهشی
 • شناسه ی محدود

توجه داشته باشید اطلاعات مورد نیاز هر شناسه بسته به نوع آن متفاوت می باشد. ما در این بخش شناسه حقیقی را انتخاب نموده ایم و مراحل ساخت شناسه حقیقی را به شرح زیر ادامه خواهیم داد.

در مرحله بعد اطلاعات مورد نیاز را وارد و در انتها بازنگری را کلیک نمایید.

 • با توجه به اینکه مالکیت قانونی تمامی دامنه های ثبت شده در شناسه کاربری متعلق به مالک شناسه می باشد در ورود اطلاعات کاربری دقت لازم را داشته باشید همچنین ورود مواردی که با * قرمز رنگ مشخص شده اند الزامی می باشد. همچنین در صورت درخواست مدارک از طرف سامانه تمامی اطلاعات شما به اطلاعات وارد شده بررسی خواهد شد و در صورت عدم مطابقت اطلاعات وارد شده با مدارک ارسالی دامنه شما تایید نخواهد شد.

۱. در قسمت اول نام و نام خانوادگی خود را به صورت لاتین و فارسی وارد نمایید . توجه داشته باشید در کادر اول حتما نام ، نام خانوادگی و نام شرکت خود را به صورت لاتین (حروف انگلیسی) وارد نمایید و در کادر دوم همان اطلاعات را به صورت فارسی وارد نمایید.

۲. در مرحله بعد کد ملی و یا گذرنامه ی خود را وارد نمایید . توجه داشته باشید در صورتیکه فیلد مربوط به کد ملی را تکمیل نمایید ورود اطلاعات گذرنامه الزامی نمی باشد و تکمیل نمودن یکی از این دو بخش کافی می باشد.

۳. در قسمت بعد اطلاعات دقیق محل سکونت خود را وارد نمایید .


۴. ایمیل شناسه کاربری خود را وارد نمایید. این آدرس ایمیل به عنوان نام کاربری شناسه شما در نظر گرفته خواهد شد و همچنین در قسمت دوم یک سوال امنیتی به دلخواه وارد نمایید و پاسخ دلخواه خود را نیز در بخش مربوطه مشخص نمایید. توجه داشته باشید در انتخاب پرسش و پاسخ سوال امنیتی خود دقت لازم را داشته باشید. پرسش امنیتی شما جهت اعمال تغییرات در پنل کاربری شما نیاز می باشد.

۵. (مهم): در قسمت آخر باید نوع روابط مجاز را برای شناسه تعیین نمایید. به بیان ساده در این بخش شما مشخص می کنید که چه اشخاصی می توانند سرویس جدید را به نام شما خریداری و تنظیم نمایند بدون اینکه در مالکیت آن تصرفی داشته باشند. در این بخش گزینه ی آخر "آزاد" را انتخاب نمایید با انتخاب این گزینه شما به تمامی کاربران ایرنیک که شامل شرکت های هاستینگ و نمایندگی های ثبت دامنه می باشند اجازه ی ثبت دامنه در شناسه کاربری خود را می دهید و از این پس می توانید دامنه های خود را از طریق آنها مدیریت نمایید و همچنان مالک حقیقی دامنه شناخته شوید.

fas

۶. در صفحه بعد در قسمت مشخص شده اطلاعات وارد شده در بخش قبل را مطالعه و پس از اطمینان از صحت اطلاعات اقدام به تایید نمایید .

۷. در قسمت آخر نام و نام خانوادگی سازنده شناسه را وارد نمایید در صورتیکه شناسه را برای خود ایجاد می نمایید مجدد در این قسمت نام و نام خانوادگی خود را وارد و در قسمت دوم مشخص شده کد امنیتی مربوطه را وارد و " موافقم،دریافت شناسه " را کلیک نمایید.

در صورتیکه تمامی مراحل بالا را به صورت کامل انجام داده باشید نهایتا در مرحله ی آخر پیامی مطابق با تصویر زیر دریافت خواهید نمود .

 • شناسه نیک شما نمایش داده خواهد شد. توجه داشته باشید شناسه هر شخص متفاوت می باشد و مختص آن شخص می باشد.
 • توجه داشته باشید جهت ثبت دامنه های ملی خود به این شناسه نیاز خواهید داشت. لطفا آن را حتما یادداشت کنید.
 • توجه داشته باشید شناسه کاربری شما به همراه پسورد به ایمیلی که در صفحه اطلاعات شخصی وارد نموده اید ارسال گردیده است.

شناسه ذکر شده در ایمیل و پیام را به همراه اطلاعات خود یادداشت و نگهداری نمایید .

۸. اکنون جهت تنظیم روابط کاربری خود ابتدا وارد سایت nic.ir شده و از منو بالا (مشخصه‌های شناسه) گزینه ورود را انتخاب نمایید .

۹. در صفحه بعد اطلاعات پنل کاربری شناسه خود را وارد و پس از ورود کد امنیتی گزینه ی ورود را کلیک نمایید .

۱۰. در صفحه بعد مطابق با تصویر زیر از منو شناسه مدیریت رابطه های مجاز را انتخاب نمایید .

sdf

۱۱. در مرحله بعد مطابق با تصویر زیر روابط مجاز مالی- اداری و فنی را بر روی همه قرار دهید و بر روی گزینه ی اعمال کلیک نمایید.

 • توجه داشته باشید روابط اداری - مالی و فنی دامنه تنها جهت مدیریت و امکان تمدید دامنه تنظیم شده و آزاد بودن روابط کاربری و تنظیم آنها بر روی گزینه ی همه تنها این امکان را برای شما فراهم می کند که از طریق نمایندگان سامانه اقدام به تمدید و یا تغییر نیم سرورهای خود نمایید بی آنکه در مالکیت دامنه شما دخل و تصرفی داشته باشند.

sdf
 • 1 کاربر این مقاله را مفید می دانند
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

آموزش نحوه چک کردن وضعیت تایید دامنه‌های ملی

کارشناسان سامانه ثبت دامنه‌های ملی nic.ir، بعد از ثبت هر سفارش دامنه نام درخواستی را مورد بررسی...